Organizátoři Akce


Partneři Akce


Další odkazy

2013

Masopust byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Na prastarou tradici masopustu navázal v sobotu 9. 2. 2013 svým již 5. ročníkem Hustopečský masopust na Turhandlích, který pořádá tradičně naše společnost M.S.QUATRO ve spolupráci s restaurací RUSTIKAL.

Z Velkého Meziříčí  dorazil celý autobus plný spolupracovníků M.S.QUATRO a jejich klientů, kteří se společně přestrojili do masek klaunů, vodníků, čarodějnic a výborně se bavili. Po celou cestu byla v autobusu skvělá nálada, ke které jistě přispěly i zásoby domácí slivovice, medoviny a výborných klobásek. Řidiče autobusu dělal jako každoročně skvělý řidič v převleku šaška, společně s paní šaškovou. V tomto složení budili pozornost nejen v ulicích Velkého Meziříčí, ale i na dálnici u benzinky, kde měli malou přestávku.

Jakmile do Hustopečí dorazili, už tady od časného rána bylo velmi živo. Snad veškerá místa k parkování byla brzy obsazena a už cestou na Turhandle jste se mohli vyděsit při pohledu na upíry, čerty nebo čarodějnice. Počasí se umoudřilo a celý den nám přálo, proto jsme se mohli výborně bavit. V 10 hodin zahájil lidový vypravěč, Franta Uher, oslavy masopustu a zábavě už nic nebránilo. Tradiční zabíjačkové hody se konaly před Hotelem Rustikal a o tom, že speciality jsou opravdu vynikající, svědčila dlouhá fronta. Snad každý chtěl ochutnat ovar, škvarky nebo zabíjačkovou polévku. Ani ti, kteří ráno neměli na zabíjačku chuť, nepřišli zkrátka. Mohli si vybrat trdelník, palačinku nebo sýrové speciality. Jako obvykle se na ulici objevili řezníci a předvedli návštěvníkům, jak taková pravá zabíjačka vypadá. A rozhodně bylo na co se dívat.

To už ale organizátoři svolávali masky k tradičnímu průvodu městem. Každý dostal koštovací lístky a mohlo se vyrazit. Do kroku jim hrál vynikající harmonikář Libor Dostál v doprovodu svého kamaráda a začal opravdový rej. V davu masek jste mohli zahlédnout vojáky, čarodějnice, klauny, mušketýry, slečny nevalné pověsti, kanibaly a postavičky snad ze všech pohádek. V průvodu jsme se skvěle bavili, ať už tancem společně s přihlížejícími, tak focením s malými dětmi, kterým jsme samozřejmě co dobrého neudělali.  Když průvod dorazil zpět pod hradby, měli jsme jen několik málo chvil na vydechnutí, než Franta Uher zahájil dobročinnou tombolu.  Poté následovala každoroční aukce vín od místních vinařů.

Úderem dvanácté hodiny se otevřely místní sklípky a davy v ulicích značně prořídly. Kdo ještě neměl koupenou skleničku a koštovací lístky, neváhal a rychle to napravil. Peníze, utržené z prodeje skleniček, z tomboly, dražby vín a z dobrovolných příspěvků na polévku, budou opět použity na dobročinné účely. Vinaři se předháněli, aby to byli právě oni, kteří nabídnou nejlepší víno. Pokud nejste zrovna znalci, ochotně vám poradili a leckde nabídli i něco k zakousnutí. V některých sklípcích hrála cimbálovka, někde zpívali lidé za doprovodu harmoniky, ale veselo bylo úplně ve všech. S postupujícím časem začínala být zima, ale víno, harmonika a zpěv málokoho nezahřály.

Pokud jste na letošním Hustopečském masopustu z nějakého důvodu chyběli, přidejte se k nám v příštím roce, kdy se sejdeme již na 6. ročníku Hustopečského masopustu, a to určitě i v maskách, protože jen tak se můžete daleko víc pobavit a vyřádit. A že se s námi pobavíte a přitom ochutnáte skvělá vína je víc než jisté. Těšíme se na vás...

Na reportáž z masopustu 2013 se můžete podívat zde.

Konáním akce podporujeme naše vinaře.